Petek, 10. januar 2014, ob 18. uri v Knjižnici Radlje: KULTURNA AMBASADA PALESTINE

PALESTINA. Država na Bližnjem vzhodu, ki obstaja, a hkrati ne obstaja. Okupacija kroji usodo tamkajšnjih ljudi. Vendar pa se ti ne glede na zidove, ki so in še bodo zgrajeni, s svojo kulturo in načinom življenja sleherni dan trmasto upirajo političnim razmeram, v katerih živijo. Čeprav o Palestini veliko slišimo, o njej malo vemo. Naše predstave in razumevanja pogosto nastajajo na osnovi medijskih novic, pri tem pa neredko izgubljajo celostni politični, družbeni in kulturni kontekst. Namen Kulturne ambasade Palestine je odpreti prostor za palestinsko zgodbo in glas Palestincev in pogled onstran tistega, kar smo vajeni slišati in videti. Vabljeni, da se nam pridružite pri odpiranju alternativnih prostorov za te pripovedi.

Fotografska razstava Tu ostanemo

Razstava Tu ostanemo želi preko fotografij, ki prikazujejo življenje v Palestini pred nakbo (v arabskem jeziku"katastrofa") leta 1948 in po njej, odpreti prostor za palestinsko zgodbo in prikazati spremembe, ki so se Palestincem v tem času zgodile. Ne gre za celosten in analitični zgodovinski prikaz kot tudi ne za natančen oris dogajanja danes. Razstava tvori mozaik preteklih in sodobnih podob, ki dajejo vtis in širijo naše razumevanje ter obzorje. Njihov namen je podati vzvod, da raziskujemo dalje, da stremimo k temu, da bi bolje videli in razumeli.

Fotografije na razstavi so prispevali Jure Eržen, Arne Hodalič, Meta Krese, Matej Leskovšek, Matej Povše, Miha Sagadin in Matic Zorman. Fotografije izpred leta 1948 so del fotografskega arhiva, ki ga je podedoval fotograf Eric Matson od American Colony v Jeruzalemu.

Dokumentarni film: Roadmap to apartheid (2012)

Avtorja filma Ana Noguiera, doma iz Južne Afrike, in Eron Davidson, izraelski jud, podrobneje analizirata analogijo med apartheidom in Izraelsko – Palestinskim konfliktom. Okvir apartheida uporabita za ozaveščanje o kompleksnosti odnosa med Izraelci in Palestinci. Film se osredotoči na primerjavo zakonov in drugih orodij, s katerimi so vladali v času apartheida v Južni Afriki in tistimi, ki jih uporablja Izrael. Film s poglobljenim razumevanjem prikazuje življenje Palestnicev na Zahodnem bregu, v Gazi in znotraj izraelske države. Skupaj z arhivskim materialom iz Južne Afrike film tvori celostno sliko in z natančnostjo podpre analogijo med apartheidom v Južni Afriki in Izraelom.

Zakaj Kulturna ambasada Palestine?

Letos poteka že druga Kulturna ambasada Palestine. Prvič je potekala leta 2012 in je nastala kot odgovor na Kulturno ambasado Izraela, ki je v okviru Evropske prestolnice kulture v letu 2012 potekala v Mariboru. Razstava Spremembe je v tem okviru prikazovala razvoj Izraela v 20. stoletju in je spodbudila razmišljanje o različnih narativih in nasprotujočih si interpretacijah. Razumevanje aktualnega in preteklega dogajanja v Izraelu in Palestini je namreč podvrženo različnim konfliktom, interesom in razlagam. Pri tem je izraelska država veliko bolj »uspešna« pri širjenju podobe o modernizaciji in civilizaciji nenaseljene puščave, o »zemlji brez ljudi za ljudi brez zemlje« in o ustanovitvi tehnično napredne, edine demokratične države na Bližnjem vzhodu. Pod na videz objektivnim narativom modernizacije in civilizacije izraelska država skriva svojo sionistično politiko okupacije in apartheida, ki jo izvaja tako na Zasedenih palestinskih ozemljih kot znotraj lastne države.

Kulturno ambasado Palestine organizirajo: Društvo Humanitas, Zofijini ljubimci, Gibanje za pravice Palestincev BDS Slovenija in Društvo za kulturo, razumevanje in dialog Rozana.

Več informacij:

Zofijini ljubimci, anja.turin@gmail.com
Gibanje BDS Slovenija, info@bds.si
Društvo Humanitas, barbara@humanitas.si

Objavljeno dne 7. januar 2014 (Arhivirano dne 31. januar 2014)