Četrtek, 1. februar, ob 18. uri v Knjižnici Radlje: predavanje Borisa Hajdinjaka: Sorodniki borcev Pohorskega bataljona kot žrtve nacističnega nasilja.

Vabljeni v Knjižnico Radlje ob Dravi

v četrtek, 1. februarja 2024, ob 18. uri

na predavanje Borisa Hajdinjaka:

Sorodniki borcev Pohorskega bataljona kot žrtve nacističnega nasilja.

Le malo slovenskih partizanskih enot je danes znanih širši javnosti in ne samo zgodovinarjem ali celo samo strokovnjakom za zgodovino II. svetovno vojne. Med te enote zagotovo sodi na Štajerskem delujoči Pohorski bataljon. Za razumevanje pomena, ki ga ima štirimesečno delovanje te enote, je ključno poznavanja metod in obsega nacističnega nasilja na Štajerskem. V to izjemno temno poglavje slovenske zgodovine sodijo tudi v najbolj zloglasno nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz odpeljani ljudje iz Slovenije: Slovenci, Judje in Romi. Med njimi so bili tudi sorodniki borcev Pohorskega bataljona.

Predavanje je pripravil Boris Hajdinjak, direktor Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.

Širimo obzorja. Dobrodošli v knjižnici.

Objavljeno dne 26. januar 2024 (Arhivirano dne 29. februar 2024)